נשאות לסרטן השד

סרטן (או גידול סרטני) מתרחש כתוצאה משינויים (מוטציות) המתחוללים בגנים. "גן" הוא מקטע ברצף ה-DNA אשר מכיל את המידע התורשתי שלנו, וכיום, מעריכים כי מספר הגנים בכל אדם עומד על כ-25,000. גנים מצויים בחלקיקים הקרויים כרומוזומים והם מצויים בגרעינו של כל תא בגופנו. כל אחד מהגן מכיל הוראות ליצירתו של חלבון מסוים, כך שאם חלים בו שינויים והוא אינו מתפקד כמצופה ממנו, החלבון שאותו הוא מייצר עלול שלא לתפקד כשורה. כל סוגי הסרטן עלולים להתפתח, כאשר אותם הגנים שאחראים לחלוקתם הנורמאלית של התאים עוברים שינוי כלשהו, שכתוצאה ממנו תאים מתחלקים בקצב מהיר וללא בקרה. בין הגנים שייעודם למנוע חלוקה בלתי מבוקרת הם הגנים BRCA1 ו-BRCA2, אשר במצבם הרגיל, מהווים מעצור לחלוקה לא נורמאלית של התאים. כאשר הגנים הללו משתנים, הם מאבדים את יכולתם וגידול לא מבוקר של תאים (סרטן) לא יאחר להגיע. בין גורמי סיכון לסרטן השד נמצאת גם נשאות לסרטן השד.

נשאות לסרטן השד

נשאות גנטית לסרטן השד (כלומר- סרטן שהינו תורשתי) נגרם על ידי מוטציה של הגנים, אשר מועברת בתורשה. על מנת שמוטציה כזו (במקרה שלנו - נשאות גנטית לסרטן השד) תעבור בתורשה, היא חייבת להימצא בתאי הנבט (שאנחנו מכירים בשמות ביצית או זרע). מוטציה כזו תימצא כבר בשלב ההפריה, ועל כן ניתן לזהות אותה בכל תאי הגוף שלנו, כולל תאי הנבט שהוא מייצר. שני הגנים אותם הזכרנו קודם, הם המזוהים כאחראים למרבית מקרי סרטן השד וסרטן השחלות התורשתיים, כך שנשים אשר "יורשות" מוטציה מסוג כלשהו (וכיום, אנחנו מדברים כבר על מאות סוגי מוטציות אפשריות) בגנים הללו, מוגדרות בסיכון גבוה לחלות בסרטן שד. הסיכון של אישה שהיא בת פחות מ-70 והנושאת מוטציה כזו לחלות, עומד על בין 56% ל-87%. זאת, בניגוד ל-12% סיכון בהם מצויות נשים שאינן בעלות נשאות לסרטן השד.

בדיקה גנטית מהימנה יכולה לאפשר בקרה ומעקב, כך שניתן לומר, כי גם במקרים של נשאיות גנטיות לסרטן השד, אבחון מוקדם יכול להציל חיים!
 
 
 

לייעוץ וקביעת תור
מלאי את הטופס