ניתוח לסרטן השד

גילוי של גוש חשוד בשד מצריך בדיקה מיידית אצל כירורג שד, על מנת לזהות בהקדם גוש סרטני, אם קיים, ולטפל בו במהירות האפשרית לפני שיגדל או יפתח גרורות. הסרה של הגוש הסרטני תתבצע באמצעות ניתוח לסרטן השד. לאחר נסיונות להקטנת הגידול באמצעים הורמונליים וכימותרפיים - באם ימליץ על כך הרופא המנתח - יתבצע ניתוח לגוש ממאיר בשד בשני אופנים שונים: הסרה חלקית והסרה מלאה של השד הנגוע בגידול. לרוב תתבצע הסרה חלקית, שתלווה בטיפולים משלימים הכוללים הקרנות. מנגד, כאשר הגידול נמצא במרכז השד או מאחורי הפטמה, תועדף הסרה מלאה.
 
קיימים סוגים שונים של קרצינומה בשד,
אשר מעידים על גוש ממאיר המצריך ניתוח לסרטן השד. בין הסוגים השונים של קרצינומה בשד ניתן למנות מקרים של תאי סרטן אשר מייצרים ריר או מקרים של התפתחות גידול ממאיר מבלוטות החלב וממעברי החלב בשד אשר עלול להתפשט גם לרקמות השומניות שנמצאות בשד, ולפתח גרורות גם באיזורים אחרים בגוף.
 
לצורך מניעת הישנות המחלה נוהגים לבצע הקרנות לאחר ניתוח לסרטן השד. אולם במקרים רבים, תוך כדי ניתוח לגוש ממאיר בשד, תתבצע קרינה תוך ניתוחית לחיסול התאים הסרטניים - קרינה אשר מבוצעת בזמן הניתוח, באופן כזה שחוסך את המשך טיפול הקרינה בשלושת השבועות שלאחר הניתוח. מדובר בטיפול המתבצע כאשר הגידול עדיין קטן יחסית, ובשלב מוקדם של התפתחותו.
 
כאשר ניגשים לניתוח לסרטן השד, כדאי להבחין בין הסוגים השונים של ניתוחים אלה. הניתוח השכיח ביותר כולל כריתה של הגידול בלבד (למפקטומיה), אך קיימים גם מקרים של הסרת מרבית רקמת השד; שחזור של השד עם שתל סליקון בעת כריתת השד; דגימת בלוטת הזקיף (הזרקת חומר רדיואקטיבי לפני הניתוח סביב העטרה); הסרה של בלוטות לימפה מבית השחי, וכאמור גם קרינה תוך ניתוחית אשר מתבצעת להשמדת התאים הסרטניים בזמן הניתוח. 
 
כאשר ניגשים לניתוח להסרה של גידול ממאיר בשד, בודק כירורג השד את סוג הגידול וממליץ על הניתוח הדרוש להסרתו. ד"ר סמדר פקר ניר, כירורגית שד ומנתחת שד מוסמכת, ניתחה נשים רבות שלקו בסרטן השד, באופן כזה שהתאים את הניתוח לסוג הסרטן איתן התמודדו, תוך כדי שמירה על האסתטיות של השד לאחר הסרתו של הגידול הממאיר. 
 

לייעוץ וקביעת תור
מלאי את הטופס