ניתוח לגידול ממאיר בשד

ניתוח לגידול ממאיר בשד יהווה, לרוב, את האופציה הראשונה שתוצע לאישה, לאחר גילויו של הגידול. בחלק מהמקרים, לפני ניתוח לגידול ממאיר של השד יטופל הגידול אף באמצעים כימותרפיים או הורמונאליים, על מנת להביא לצמצום רב ככל האפשר של הגידול. ניתוח לגידולים ממאירים בשד מקובל, לרוב, במקרה בו מתרחש שינוי מהיר לרעה בגידול. סוגי ניתוחים אחרים אשר הופכים לנפוצים יותר בשנים האחרונות, כוללים הסרה מונעת של השד / השדיים וננקטים בכדי לצמצם את סיכוייהן של נשים שהן נשאיות גנטיות של סרטן השד לחלות במחלה. סוג זה אינו ניתוח לגידולים ממאירים של השד, אבל, אף הוא מהווה דרך התמודדות מסוימת עם הסיכון ללקות בסרטן השד.

ניתוח לגידול ממאיר בשד

את הניתוחים שמטרתם להסיר גידולים ממאירים בשד, אפשר לחלק לשניים. הסוג הראשון כולל הסרה חלקית בלבד של השד והוא מכונה "ניתוח משמר שד" (או למפקטומי). סוג הניתוח השני מתייחס להסרה מלאה של השד או השדיים בהם התגלו הגידולים והוא קרוי מסטקטומי. במקרים רבים מועדף ביצוע ניתוח למפקטומי, אולם, בהמשך, כהשלמה לניתוח, תקבל האישה גם הקרנות, בכדי לוודא את חיסולם המוחלט של התאים הסרטניים בשד. למרות שהנטייה היא להעדיף הליכים פולשניים מצומצמים ככל שניתן, תועדף הסרה מלאה במקרים מסוימים, כמו הימצאותו של הגידול במרכז השד או מאחורי הפטמה, שדיים קטנים שהסרה חלקית עלולה לגרום לעיוות צורתם, קיומם של מספר מוקדים טרום-סרטניים או מוקדי סרטן בשד וכן הלאה.

האם סוג ניתוח לגידול ממאיר בשד משפיע על סיכויי ההחלמה?

מחקרים שונים הוכיחו כי לסוג ניתוח לגידולים ממאירים בשד אין השפעה על שיעור ההישרדות לטווח הארוך של נשים החולות בסרטן. בהתאם לכך, במקרים בהם הדבר מתאפשר, יכלול הטיפול המוצע ניתוח לגידולים ממאירים של השד והקרנות לאחריו. החלטה לגבי היקף הניתוח הנדרש תתקבל על בסיס נתונים שונים (ביניהם - כמות הגידולים, סוגם, מיקומם, גודלם ואף גורמים שאינם נוגעים ישירות למחלה - כגודל השדיים והעדפותיה של האישה.
 
 

לייעוץ וקביעת תור
מלאי את הטופס