ניתוחי השד

פברואר 26, 2015 | 1:39 pm | ד"ר סמדר פקר ניר כירורגית שד

ניתוחי השד להסרת גידולים 

כריתת גוש בשד– הנפוץ מבין ניתוחי השד. למפקטומיה  (Lumpectomy) –  ניתוח “משמר שד” אשר בו מבצעים כריתה של הגוש בלבד, תוך שימור רקמת השד הבריאה. באם הגוש קטן- לפני הניתוח הוא מסומן בסמן מתכתי על מנת שהמנתח יידע מיקומו המדויק (למפקטומיה תחת סימון).

כריתת שד (מסטקטומיה Mastectomy) – ניתוח לכריתת השד בשלמותו. בדרך כלל מבוצע כאשר קיים גוש גדול בשד/ גידולים רב מוקדיים בשד/ גידול חוזר בשד/ סיכויי הישנות גבוהים בשד מסיבות אחרות.

שחזור שד מיידי (Immediate Reconstruction) – ניתוח שמבוצע מייד בתום כריתת השד, לפי בקשת המטופלת ובאם ניתן לבצעו מבחינה אונקולוגית/כירורגית- מדובר בהחדרת תותב (שתל סיליקון/מותחן ובהמשך שתל) על מנת לשוות לשד מראה תקין למרות הכריתה, לעתים מבוצע עם התאמת השד השני, ולעתים, בעיקר במקרים של נשאות גנטית לסרטן שד, מבוצע לשני הצדדים.

שחזור שד מאוחר (Delayed Reconstruction) – שחזור שד  שמבוצע בתקופת זמן לאחר כריתת שד על מנת לשוות לשד מראה אסתטי, לרוב נוצר כאשר אין יכולת לבצע שחזור בשלב הראשוני, אציין כי שיעור הניתוחים בהם שחזור השד מבוצע במקביל הניתוח עולה.

דגימת בלוטת הזקיף (Sentinel lymph node biopsy) – ניתוח הכרוך בדגימה של בלוטות הלימפה תחת בית השחי בצד השד המנותח על מנת לברר באם הגידול הראשוני בשד התקדם לעבר בית השחי ושלח גרורות. לפי בדיקה זו אנו למדים על אופי הגידול ודרגתו. ניתוח זה מבוצע לאחר הזרקת חומר רדיואקטיבי המזהה את בלוטת הזקיף, וכן מוזרק בתחילת הניתוח צבע כחול הדומה בתפקידו ומראה לנו את הבלוטות אותן יש לדגום.

דיסקציה אקסילרית (ALND – Axillary lymph node dissection) – הסרת בלוטות הלימפה בבית השחי כאשר ידוע שהבלוטות עם פיזור גרורתי, או כאשר אין יכולת לדגום את בלוטת הזקיף. לניתוח זה ישנן השלכות על השימוש ביד המנותחת, סיכון בכאב כרוני ונפיחות שעלולה להתפתח לאורך היד (לימפאדמה).

אונקופלסטיקה– דרך ניתוחית שנולדה עבור ניתוחי שד בשנים האחרונות על מנת להשיג תוצאות אסתטיות יפות כאשר מסירים רקמה בכמות רבה , או כאשר שטח הגוש ביחס לשטח השד גבוה ועלול להיווצר עיוות בשד. בדרך זו מניידים רקמות בריאות ולעתים אף עורכים שינויים בשד הבריא.

לייעוץ וקביעת תור
מלאי את הטופס