מניעת סרטן השד

כשכל שנה חולות בישראל לבדה כ-4,500 נשים וכ-1,000 נפטרות מהמחלה, אין כלל ספק כי מניעה ואבחון מוקדם של סרטן השד נמצאים (או, לפחות, אמורים להימצא!) בראש מעייניה של כל אישה. אמנם, מניעת סרטן שד אינה נתונה לחלוטין בידיה של האישה, אולם הכרת גורמים לסרטן השד, כמו גם המודעות לחשיבותו של הגילוי בשלבים המוקדמים ככל הניתן, עומדים לצידה ומעלים את הסיכויים להחלמה מלאה לקרוב ל-90%. כאשר מדובר על הסרטן הנפוץ ביותר בקרב נשים מערביות, נראה, כי חשוב לדעת את כל הפרטים הנוגעים לנושא, הן מהאספקט של מניעת סרטן השד והן מהאספקט של המודעות לחשיבותו של הגילוי המוקדם ככל האפשר.

האם מניעת סרטן השד אפשרית לחלוטין?

סרטן השד, כמו סוגי סרטן אחרים, נובע מהתפתחות לא נורמאלית של התאים באזור. אולם, בניגוד למרבית סוגי הסרטן האחרים, אשר, לעיתים קרובות, הסימפטומים שלהם מתגלים כאשר המצב חמור למדי, סרטן השד עשוי להתגלות כבר בשלבים מוקדמים שלו בצורת גוש חשוד בשד. הגוש עצמו ניתן לגילוי בבדיקה עצמית ידנית שגרתית, או בבדיקה אצל רופא הנשים, אולם מהותו ורמת הסיכון שהוא מהווה לשלומה של האישה, יקבעו רק לאחר בדיקות מקצועיות יותר באמצעים מתקדמים (ממוגרפיה, ביופסיה וכן הלאה).

גורמים לסרטן השד

כפי שהזכרנו בתחילה, מניעת סרטן השד נסמכת גם על הכרת הגורמים המאיצים את התפתחותם האב-נורמאלית של תאי השד. בין הגורמים המרכזיים לסרטן השד מצויים המגדר (על כל 100 נשים החולות בסרטן השד ישנו גבר אחד החולה בכך), נטייה גנטית וגיל, שלמרבה הצער, אינם נתונים לשליטתה של האישה. אולם, גורמים אחרים, כמו הקפדה על אורח חיים בריא (תזונה נכונה, שנירה על כושר וכד'), הקפדה על שנת לילה בריאה, הנקה ממושכת, לידת ילד ראשון בגיל צעיר, ילודה מרובה וכן הלאה, בהחלט יכולים לסייע במאמץ מניעת סרטן השד גם אצל נשים שה"קלפים" הראשוניים שחולקו להן, לא היו מזהירים בסיכוייהם.
 

לייעוץ וקביעת תור
מלאי את הטופס