כירורגיה של גידול בשד

כירורגיה של גידול בשד (כלומר, הליך ניתוחי) הוא, לרוב, טיפול ראשוני נפוץ ביותר, בעת גילוי גידול סרטני בשד. לפעמים, תטופל האישה באמצעים כימותרפיים או הורמונאליים לפניו, וזאת, במטרה לצמצם באופן מקסימאלי את הגידול. הגישה הטיפולית הזו מקובלת ונהוגה, לרוב, במקרים בהם חלה התפתחות מהירה בגידול, ואף במקרים בהם מדובר בהסרה מלאה, תוך ניסיון מרבי לשימור השד. ניתוחים אחרים, הכוללים הסרה מניעתית של השד או השדיים, אף הם ננקטים כדי להקטין את הסיכון של נשים מסוימות לחלות במחלה.

כירורגיה אונקולוגית של השד

את הליכי כירורגיה של גידול ממאיר בשד ניתן לסווג לשני סוגים מרכזיים. הראשון מאופיין בהסרה חלקית של השד ומכונה ניתוח משמר שד (או למפקטומי) ואילו השני כולל הסרה מלאה של השד או השדיים (ומכונה מסטקטומי). במקרים רבים של סרטן שד במצבו הראשוני, מקובל לבצע ניתוח למפקטומי – ניתוח משמר שד, ניתוח זה גם משמש כהליך כירורגיה של גידול שפיר בשד. אולם, במקרים בהם מדובר בסרטן השד, בהמשך, כהליך משלים לניתוח, תתבצענה גם הקרנות, וזאת, על מנת לוודא מעל לכל ספק כי כל התאים הסרטניים חוסלו.

כיצד משפיעה בחירת הליך כירורגיה אונקולוגית של השד על סיכויי ההחלמה?

מחקרים מהשנים האחרונות הוכיחו כי שיעור הישרדות לטווח הארוך של חולות בסרטן השד אינו מושפע מסוג ההליך שבוצע בגופן. לכן, כיום, במידה והמצב מאפשר זאת, לרוב, יכללו הטיפולים ניתוח משמר-שד והקרנות, זאת, על פי ה-ACS. יחד עם זאת, במקרים בהם ממליץ הרופא המטפל על הסרה מלאה של השד או השדיים, קיימות בוודאי סיבות רפואיות התומכות בכך, כך שרצוי וחשוב לבקש ממנו פירוט והסבר מלא לבחירה. החלטה לגבי הליך הסרה חלקית תתקבל על פי נתונים שונים ורבים (כסוג הגידול, מיקומו, גודלו ואפילו גודל שדיה של המטופלת). הנחת היסוד ממנה אנחנו יוצאים היא, כי המטרה היא למצוא את האיזון - כלומר, להשיג את התוצאות האסתטיות ביותר מצד אחד, ומצד שני - לא לפגוע בסיכויים להוצאת הגידול כולו.
 
 

לייעוץ וקביעת תור
מלאי את הטופס