גוש סרטני בשד

לא מעט נשים, למרבה החרדה, נוכחות בשלב כזה או אחר בחייהן לגלות גוש חשוד בשד. במקרה שכזה, לא כדאי להקל בכך ראש ולדחות את הבדיקה והטיפול, אלא יש לגשת מיד לבדיקה אצל כירורגית שד. במרבית המקרים הבדיקה תגלה שהגידול הינו שפיר ואינו גוש סרטני בשד המצריך טיפול מיידי. למרות זאת, כל חשש ראשוני לגוש בשד מצריך פנייה מהירה לרופא לצורך בדיקת אופיו של הגוש. לנשים מעל גיל 50 אף מומלץ להגיע לבדיקה כזו גם אם אין חשש לגוש בשד, וזאת כדי למנוע התפרצות עתידית של סרטן השד. 
 
סרטן השד הינו סוג הסרטן השכיח ביותר בקרב נשים, אך גם עליו ניתן להשתלט כאשר קיים גוש סרטני בשד בשלביו הראשוניים, לפני שהוא מתפשט לרקמת השד ומפתח גרורות נוספות בגוף. כאשר מתגלה גוש חשוד בשד, בדיקה גופנית אצל כירורגית שד הכוללת איסוף נתונים ראשוניים תסייע לזיהוי סוג הגוש בשד ולהמשך הטיפול המתאים - בין אם טיפול זה כולל הפנייה לממוגרפיה (מכשיר רנטגן אשר סורק את השד), לאולטרסאונד (מתמר המונח על השד) או בדיקה נוספת במכשיר MRI שדיים (מכשיר מגנטי אשר סורק את השד). 
 
לאחר שמתקבלים הממצאים מהבדיקות, נלקחת דגימה מהגוש הסרטני בשד (ביופסיה). הליך זה מתבצע באמצעות מכשיר MRI או ממוגרפיה, אולם לרוב תתבצע הביופסיה באמצעות דקירת מחט (ישנה אפשרות ללקיחת דגימה באמצעות מחט עדינה, אולם במרבית המקרים תילקח ביופסיה עם מחט עבה יותר, ביחד עם אולטרסאונד). לאחר בדיקה זו מתקבלות תוצאות של הממצאים ונבחן אופיו של הגוש. באם מדובר בגוש שפיר, אין מה לדאוג. אולם כאשר מתגלה גוש סרטני ממאיר בשד, יש לגשת ללא דיחוי למנתחת שד לצורך הסרה מהירה ובטוחה של הגידול הסרטני. 
 
ד"ר סמדר פקר ניר היא מנתחת שד מוסמכת מבית החולים אסותא רמת החייל,
שניתחה נשים רבות עם גוש סרטני בשד באופן מקצועי המלווה גם בתמיכה וייעוץ לאורך כל שלבי הטיפול, ובסיוע למציאת הדרך הנוחה והמתאימה ביותר לשמירה על צורתו המקורית והאסתטית של השד בעת הניתוח. כאשר יש חשד לגוש בשד, פנו לד"ר סמדר פקר ניר לקבלת ממצאים ראשוניים והמשך טיפול, לשלילת חשדות או לטיפול ראשוני בעוד הגוש קטן וניתן להסרה.
 

לייעוץ וקביעת תור
מלאי את הטופס