גוש בשד

לא מעט נשים חוו בחייהן את החשש מגילוי גוש בשד שעלול להתגלות כגוש סרטני בשד. למעשה, מדובר בסוג שכיח של סרטן אצל נשים: 5000 נשים מתבשרות מידי שנה שחלו בסרטן השד, כך שאין להקל ראש בעת גילוי של גוש חשוד בשד. במקרה כזה, יש לגשת מייד וללא כל דיחוי לבדיקה אצל רופא מומחה או כירורג שד.
 
ד"ר סמדר פקר ניר היא מנתחת שד שמנהלת מרפאה לכירורגיה אונקולוגית של השד באסותא רמת החייל בתל אביב. בעזרת גילוי מוקדם של גוש בשד, סייעה ד"ר סמדר פקר ניר לנשים רבות לבדוק האם מדובר בגוש סרטני בשד או שמא בגוש שאינו שפיר ומצריך טיפול מסוג אחר. 
 
אז איך בודקים אם יש גוש חשוד בשד? ראשית, חשוב להבין: מרבית הגושים בשד אינם גושים סרטניים, אך כדי לבטל את החשש מגילוי גוש סרטני בשד, יש לגשת ללא עיכוב לכירורג שד ולבדוק האם הגוש הוא בעל אופי שפיר. בדיקה גופנית ראשונית ומישוש הגוש בשד מסייעים לבדוק את אופיו של הגוש, וזהו שלב הכרחי בדרך לחוות דעת ראשונית ולהפנייה להערכה נוספת בדימות מכוון, אותה ניתן לבצע בעזרת בדיקת ממוגרפיה ואולטרה סאונד, וגם באמצעות MRI שדיים (אולם זה האחרון אינו מכשיר לבירור ראשוני אלא כלי לזיהוי של מחלת הסרטן, בעיקר אצל נשים צעירות). 
 
לאחר ביצוע הבדיקה ניתן לקבוע האם מדובר בגוש חשוד בשד,
ולשם כך מומלץ לבצע ביופסיה מהגוש - לקיחה של דגימה, אותה ניתן לבצע בהרדמה מקומית באמצעות דקירת מחט או בעזרת ממוגרפיה או MRI, בהתאם לשיקול דעתו של כירורג השד. לאחר מכן מועברים הממצאים למעבדה לבדיקת אופיו של הגוש, בין אם הוא שפיר או בין אם הוא ממאיר וזקוק להסרה כירורגית.
 
ד"ר סמדר פקר ניר מבצעת בדיקות ראשונית מהסוג הזה, לבחינה של אופיו של הגוש בשד, ולטיפול כירורגי במידה והוא ממאיר, תוך ייעוץ והכוונה מקצועיים. אולם הזיהוי הראשוני ובחינתו הוא בראש ובראשונה נמצא באחריותה הבלעדית של מי שזיהתה אצלה גוש חשוד בשד. ייתכן שמדובר בגידולים שפיריים או בציסטה בשד, אך לשם כך יש להגיע לבדיקה אצל כירורג שד. חשוב לזכור: גילוי מוקדם של גוש סרטני בשד יכול להציל חיים! 
 

לייעוץ וקביעת תור
מלאי את הטופס