גורם סיכון לסרטן השד

לא ניתן לומר כי קיים גורם סיכון לסרטן השד יחיד, ולכן, אי אפשר להתמקד אך ורק בגורם אחד ויחיד. גורמי הסיכון לסרטן השד הם רבים ומגוונים ומשתרעים בטווח רחב. בשל כך, נהוג לחלק המקרים של סרטן השד לשלוש קבוצות מרכזיות: מקרי סרטן שד ספוראדי (אקראי) - זוהי הקבוצה הנפוצה ביותר ואליה שייכות כ-70% מהנשים חסרות הנטייה הגנטית למחלה שחלו בסרטן שד. מקרי סרטן שד תורשתי - סרטן שד שמקורו בגן פגום העובר בתורשה. לקבוצה זו משתייכות כ-5% עד ל-10% מחולות סרטן השד. מקרי סרטן שד משפחתי או פוליגמי - חשיפה כוללת לגורם מסרטן כלשהו, למשל, זיהום סביבתי.

גורם סיכון לסרטן השד

בהתאם לסוגי הסרטן אותם פירטנו קודם, ניתן לחלק את גורמי הסיכון לסרטן השד לשלוש קטגוריות עיקריות:
השתייכות משפחתית או קבוצתית - תחת קטגוריה זו נמצאים הגורמים המשפחתיים, גורמי התורשה והמוצא האתני. 
גורמי סביבתיים - תחת קבוצה זו נמצאים חשיפה לקרינה מסוגים מסרטנים, כמו גם החשיפה לכימיקלים ולרעלים שונים.
גורמים פרטניים ואורח חיים - תחת קבוצה זו נמצאים גורמים אישיים ספציפיים, כמו תזונה לקויה, היעדר בפעילות גופנית, משקל-יתר, צריכת אלכוהול, פעילות הורמונאלית ונתונים הנוגעים למערכת הנשית (כאורכו של המחזור החודשי, מספר לידות, אי הנקה, צפיפות השד וההיסטוריה האישית).

תסמינים לסרטן השד

בין תסמינים לסרטן שד נכללות תופעות הכוללות שינויים שונים בתחושה, למשל, רגישות מיוחדת בפטמות, כאבים או גירויים מקומיים וגם שינויים במרקם של העור ובתחושתו למגע יד. נוסף על תסמינים אלה, עלולות לחול גם שינויים במראהו של השד או בצורתו. תופעות כקשקשת או אדמומיות המופיעות בפתאומיות, היווצרותם של שקעים או גומות בעור השד, התנפחות או כיווץ של השד ללא סיבה ברורה, זליגת הפרשה מהפטמה ושינויים בפטמות, אף הן מהוות סימנים מדאיגים המצריכים פגישה עם הרופא, ובהמשך, אולי גם אבחון סרטן שד.
 
 
 

לייעוץ וקביעת תור
מלאי את הטופס